ICO

عرضه اولیه یا ICO راهی مدرن برای پیشرفت پروژه های نوپا از طریق ارز های کریپتو است.این کار مشابه با فروش سهام شرکت ها برای افزایش میزان سرمایه گذاری آن هاست.این عرضه اولیه می تواند استارت آپ ها را از نیاز به پروسه های فراوان برای سرمایه گذاری بانک ها بر آنان رها کند.

روند کار به این صورت است که برای اغاز یک پروژه ابتدا باید طرح اولیه آن مشخص شود.در این طرح هدف پروژه، مقدار پول لازم برای انجام پروژه، مقدار پول لازم برای سرمایه گذاری، توکن مورد نیاز برای این پروژه، انواع ارز های پذیرنده توسط این پروژه و مدت زمان لازم برای اجرای عرضه اولیه مشخص می شود.توکن یک ارز مجازی درنظر گرفته شده مختص همان شرکت و همان پروژه است.اغلب در این موارد از بیت کوین استفاده می شود.علاقه مندان به سرمایه گذاری در پروژه این توکن ها را خریداری میکنند.این توکن ها شبیه سهام یک شرکت است که در عرضه اولیه سهام(IPO)به فروش گذاشته می شود.

اگر پول جمع آوری شده از فروش این توکن ها،مقدار پول اولیه برای انجام پروژه را فراهم نکند،پول به افراد بازگردانده شده و این عرضه اولیه ناموفق خوانده می شود.در غیراینصورت پول سرمایه گذاری شده برای انجام آن پروژه مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از موفقیت پروژه،ارزش توکن بالاتر خواهد رفت و سرمایه گذاران از این راه سود خواهند کرد.

اما این ها به این دلیل نیست که ICO در همه موارد بدون ضرر خواهد بود.این روش نیز مزایا و معایبی خواهد داشت.

ICO

[box type=”download”]

مزایا ICO
  • همه افراد در سراسر جهان اجازه شرکت در این سرمایه گذاری را دارند.یعنی در صورت واریز پول به موقع میتوانند این توکن ها را خریداری کنند.
  • همه افراد می توانند در ساختن جامعه آینده خود موثر باشند.تعداد زیادی از این قبیل پروژه ها در حال اجراست و هر یک ازین پروژه ها هدفی متفاوت دارند.
  • خریداری توکن ها در قیمت پایین و فروش آن ها در قیمت های بالاتر

 

[/box]

 

[box type=”warning”]

معایب ICO
  • شما در حال سرمایه گذاری بر پروژه ای هستید که تا به حال انجام نشده است.در حقیقت ممکن است عملی شدن پروژه چندین سال به طول بی انجامد.
  • افراد سرمایه گذار در این قضیه، تخصص بالایی در این زمینه ندارند.اگر در میانه راه پروژه با مشکلی مواجه شود آن ها حاضر به ادامه همکاری و خرید توکن های دیگر نیستند.
  • به علت تمایل بسیار برای خرید این توکن ها، در زمان خیلی کوتاهی فروخته می شوند و اغلب تعداد کثیری از سرمایه گذاران از خرید جا می مانند.

[/box]

از ICO های موفق می توان به پروژه های  Nxt با سود ۱۹۹۹۰۰ درصد، اتریوم با سود  ۳۹۰۰ درصد و lisk با سود ۱۳۸ درصد اشاره کرد.

از پروژه های ناموفق در این  زمینه نیز میتوان DAO،PAYCOIN و DOGECOIN نیز اشاره کرد.

با ما همراه باشید.به زودی مقالات بیشتری در مورد ICO منتشر خواهد شد.

فرهاد اکسچنج ارائه دهنده کیف پول بیت کوین، خرید بیت کوین و فروش بیت کوین در ایران